Kategoriler: Teknoloji

Apple 2nm sürecini ne zaman kullanacak?


Mobil çip pazarının en büyük oyuncularından olan Apple ve Qualcomm, 2nm işlemci için gaza basmış durumda. Yeni bir sızıntıya göre TSMC ile görüşen şirketler, bu kapsamda 2nm ve daha küçük süreçler üzerinde aktif olarak çalışıyor. Apple ve TSMC 2nm için görüşüyor TSMC tarafından hazırlanan slaytlarda, Apple’ın TSMC’nin 2nm düğümüne atıfta bulunarak “TS2nm üzerinde çalıştığı” belirtildi. […]

Mobil çip pazarının en büyük oyuncularından olan Apple ve Qualcomm, 2nm işlemci için gaza basmış durumda. Yeni bir sızıntıya göre TSMC ile görüşen şirketler, bu kapsamda 2nm ve daha küçük süreçler üzerinde aktif olarak çalışıyor.

Apple ve TSMC 2nm için görüşüyor

TSMC tarafından hazırlanan slaytlarda, Apple’ın TSMC’nin 2nm düğümüne atıfta bulunarak “TS2nm üzerinde çalıştığı” belirtildi. Bu da şirketin aktif olarak 2nm teknolojisini kullanacak çipler tasarlamaya başladığını gösteriyor.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

2nm çiplerin 2025 yılında iPhone serisine güç vermesi ve muhtemelen iPhone 17 ailesiyle piyasaya sürülmesi bekleniyor. TSMC’nin geliştirdiği 3nm ve 5nm süreçleri, Apple A serisi çiplere önemli performans ve verimlilik artışları sağladı. 2nm’nin de yeni zirvelere ulaşması bekleniyor.

NVIDIA’nın yeni amiral gemisi Blackwell, RTX 4090’a fark attı!

NVIDIA’nın yeni Blackwell serisi, RTX 4090’dan yüzde 70 daha hızlı olmasıyla NVIDIA, grafik kartları dünyasında devrim yaratacak.

TSMC, 2nm sürecini ilk olarak 2019’da geliştirmeye başladı. 2025’in ikinci yarısında ise seri üretime geçmeyi planlıyor. 2nm’nin anlamı, transistörlerin küçüldüğü ve bu sayede bir çipe daha fazla sığabileceği anlamına geliyor. Bu da daha güçlü özellikler ve daha uzun pil ömrü vadediyor.

Apple’a ek olarak Qualcomm’un da TSMC ile görüştüğü ve 2nm süreci için bilgi aldığı belirtildi. Qualcomm özellikle XR çiplerine güç veren Snapdragon XR2 serisini büyütmeyi, aynı zamanda Snapdragon 8 Gen 5’te bu süreci kullanmı hedefliyor.

İş birliği 2nm ile sınırlı kalmayabilir. TSMC’nin 2027 yılına kadar daha da küçük 1.4nm mimarisi üzerinde Ar-Ge çalışmaları yapmaya başladığı bildirildi. Bunu ilk kullanan şirket de Apple olabilir.

Kaynak:
SDN – ShiftDelete.Net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

A Japanese Village Wants Tourists to Come for Heat, Soot and Steel

This past October, I found myself in Yoshida Village standing before a tatara, a giant…

2 saat ago

4 yıl pil sağlığı garantili vivo V30 inceleme

Vivo, büyük bir lansmanla yeni V30 serisini piyasaya sürdü. V30 ve V30 Pro modelleri ile…

5 saat ago

Inside the Late-Night Parties Where Hawaii Politicians Raked In Money

Mr. Yonamine — who has a certain renown because his uncle Wally Yonamine was a…

6 saat ago

Continental Conti Eco Gen 5 serisi tanıtıldı! Yakıt tüketimi düşüyor

Continental yük taşımacılığı endüstrisi için tasarladığı yeni nesil Conti Eco Gen 5 lastik serisini duyurdu.…

17 saat ago

Dışişleri Bakanlığı’ndan Lübnan’a seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'daki Türk vatandaşlarının tedbirli olmaları ve zorunlu olmadıkça ülke içinde seyahat etmemeleri konusunda…

20 saat ago

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten ‘kabine değişikliği’ sorusuna yanıt: Cumhurbaşkanımız uygun gördüğünde bir tasarrufta bulunur

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep…

20 saat ago

This website uses cookies.