Kategoriler: Ekonomi

Belçika Prensi Laurent: Türkiye’nin büyük potansiyeli var


Belçika Prensi Laurent, Türkiye’nin savunma sanayisi alanında dünyanın en iyileri arasında yer aldığı gibi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği teknolojileri endüstrisi geliştirme konusunda da büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.


YAZI ARASI REKLAM ALANI

AA

Yenilenebilir teknoloji ve enerji verimliliği sektöründe uzmanlığa sahip Belçika Kraliyet ailesi üyesi Prens Laurent, Türkiye’ye son dönemde yaptığı ziyaretlerde edindiği izlenimi, Türkiye’nin savunma ve enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda taşıdığı potansiyeli değerlendirdi.

Prens Laurent; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’yi savunma sanayisinde dünyanın en iyileri arasına taşıdığını belirterek, Türkiye’nin bu alanda gösterdiği başarı gibi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği teknolojileri alanında da potansiyele sahip olduğunu söyledi.

“Türkiye, bize kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi gösterebilecek bir ülke”

Laurent, şöyle konuştu:

Sayın Erdoğan, şu anda dünyanın en iyileri arasında yer alan bir silah sanayisi geliştirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye’nin ortaya koyduklarını derin takdirle karşıladığını dile getirdi. Türkiye’nin büyük potansiyeli var. Türkiye aynı zamanda bize kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi de gösterebilecek bir ülke. Avrupa’nın diğer ülkelerden öğreneceği şey olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Türkiye’yi 2013-2017 yıllarında Avrupa Bölgeler Meclisi (AER) Başkanlığını yürüten, AER Onursal Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hande Özsan Bozatlı sayesinde daha yakından tanıdığını dile getiren Prens Laurent, “Son derece yetkin, vizyon sahibi bir tıp doktoru olan Bozatlı ile tanıştım ve anlattıklarından son derece etkilendim.” dedi.

“Harika bir ulus”

Prens Laurent, Türkiye’yi daha önce çok kez ziyaret ettiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

Asya ile Avrupa arasında köprü konumunda olması ve jeopolitik konumundan dolayı Türkiye’ye her zaman daha derin bir ilgim ve saygım vardı. Harika bir ulus.

“Türkiye’nin önemli jeopolitik konuma”

Türkiye’nin önemli jeopolitik konuma sahip ve gelişmeye açık bir ülke olduğunu anlatan Prens Laurent, şu ifadeleri kullandı:

İnsanlar çok çalışkan, bunu herkes bilir. Türkiye’de çok donanımlı mühendisleriniz var. Yollarınızın durumuna bakarsanız, bizim Avrupa’da sahip olduklarımızdan çok daha iyi yollara sahipsiniz.

Hibrit enerji sistemi projesi

Belçika Prensi Laurent, eşi Prenses Claire ve kendisine ait olan vakfla üzerinde çalıştıkları “enerji verimliliği teknolojileri ile yenilenebilir teknolojinin hibritleşmesi” olarak adlandırdığı projesini de anlattı.

Prens Laurent, hayata geçirmek istediği projeleri Kraliyet mensubu vasfıyla değil, sürdürülebilirlik ve enerji alanında çalışmaları olan bir girişimci olarak aktarmak istediğinin altını çizdi.

“Türkiye’ye yenilenebilir enerji ile ilgili çok spesifik bir projeyi sunmaya gittim”

Son Türkiye ziyaretine ilişkin ise Laurent, “Türkiye’ye uzun yıllardır ilgi duyuyorum. Bu sefer İstanbul’a ‘yenilenebilir teknoloji sisteminin hibridizasyonu’ adını verdiğim yenilenebilir enerji ile ilgili çok spesifik bir projeyi sunmaya gittim.” diye konuştu.

Yenilenebilir teknolojinin kurulması amaçlanıyor

Laurent, Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında inşa ettiği köprüleri “mimari açıdan birer şaheser” olarak niteleyerek, şu şekilde konuştu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinde yenilenebilir teknoloji kurmak ve geliştirmek istediğini, ülkesinin yenilenebilir teknolojinin geliştirildiği bir yer olduğundan emin olmak istediğini anlatan bir yazı okudum. Üniversite ile bu arzuyu gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum.

“Sıfır Atık Projesi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi”ne işaret eden Prens Laurent, şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da sıfır atık konusunda çok iyi tanınıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Emine Erdoğan’ın şehirlerdeki sıfır atıkla ilgili çalışmalarını tebrik ediyor.

“Bileşenleri hibritleme” projesi

Prens Laurent, “bileşenleri hibritleme” projesini Boğaziçi Üniversitesi’ne sunduğunu ifade ederek, projenin hem Boğaziçi Üniversitesi hem de Bakü’deki Azerbaycan Teknik Üniversitesinde çok olumlu karşılandığını anlattı.

Yenilenebilir enerji ile hidrojen üretimi

Laurent, hidrojen üretimini örnek vererek, maliyetin normalde çok yüksek olduğunu ancak bunun yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile üretilmesi halinde çok daha ucuza mal olacağını anlattı.

Prens Laurent, projesinin Avrupa’daki yenilenebilir teknolojiye ilişkin yeni mevzuatla da uyumlu olduğunun altını çizdi.

İlk pilot proje haziran ayında açıklanabilir

Prens Laurent, hazırladığı proje kapsamında SOCAR ile işbirliği yapmak üzere bir gizlilik anlaşması imzaladıklarını, ilk pilot projeyi Boğaziçi Üniversitesi ile Türkiye’de haziran ayında düzenlenecek Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Konferansı’nda, ardından da Bakü’de kasım ayında yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’nda (COP29) sunabileceklerini ifade etti.

Kamuda ve özel sektörde tecrübeli olduğunu vurgulayan Prens Laurent, sürdürülebilir ve toplumsal bir proje hazırladıklarına dikkati çekti.

SOCAR projesi

Prens Laurent, SOCAR projesinin amacının, yenilenebilir teknoloji ile enerji verimliliği sisteminin hibritleştirilmesinden oluşan bir elektrik santralini devreye almak ve rafinerinin kullandığı enerji maliyetini düşürmek olduğunu anlattı.

“Hibridizasyon sistemiyle enerji maliyetini neredeyse sıfıra indirebiliyoruz.” diyen Laurent, bu süreçte enerji faturasının yüzlerce milyon dolar azalabileceğini ve bakım maliyetlerinin de çok düşük olacağını kaydetti.

“Yenilenebilir teknolojinin hibritleştirilmesine yönelik proje”

Prens Laurent, SOCAR ile ilk sanayi kurulumunu geliştirme imkanını görüşmeyi umduğunu söyleyirirk, şöyle konuştu:

Yenilenebilir teknolojinin hibritleştirilmesine yönelik bu yeni proje, Türkiye için olduğu kadar tüm Türk devletleri bölgesi için de büyük bir fırsattır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgedeki liderlerin çoğuyla çok iyi diyaloğu olduğunu, yenilenebilir teknoloji ve enerji verimliliği konusunda güçlü bir mükemmeliyet havuzu oluşturabileceğini duydum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası etkinliği

Bu yıl COP 29’un Bakü’de yapılacak olmasının, Türk devletlerinin yenilenebilir teknoloji konusunda büyük bir bilgi birikimine sahip olduğunu dünyanın geri kalanına göstermek açısından çok güçlü bir nokta olduğuna işaret eden Laurent, “Cumhurbaşkanınız Sayın Erdoğan, bu projenin sadece Avrupa’da ve dünyada değil, Türk devletlerinde de bilinmesini sağlayacak kişidir.” ifadesini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)


Kaynak: ensonhaber.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

Microsoft Copilot PC, Apple Mac’lere darbe vurabilir mi?

Teknoloji dünyasında son dönemde çıkan Microsoft’un Apple’ı alt edeceği yönündeki iddialar aslında yeni değil. Geçmişte…

4 saat ago

Başkenti Kudüs olan Bir Filistin devleti mutlaka kurulacak

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail devletinin Netanyahu ve çetesi yüzünden hiçbir saygınlığı kalmadığını, başkenti Kudüs…

7 saat ago

Netanyahu’ya ‘vampir’ dedi, İslam dünyasına çağrı yaptı! Başıboş sokak köpekleri sorununa noktayı Erdoğan koydu

Son dakika: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda…

7 saat ago

Ankara Keçiörengücü’nde Ersan Parlatan dönemi başladı

1. Lig'de sezonu 13. sırada tamamlayan Ankara Keçiörengücü, teknik direktörlüğe bir dönem Bandırmaspor'da da görev…

7 saat ago

Ege ve Mersin serbest bölgelerindeki bazı taşınmazlar yatırımcılara tahsis edilecek

Ticaret Bakanlığı, Ege ve Mersin serbest bölgelerindeki bazı taşınmazlar ile ilgili aldığı ve Resmi Gazete'de…

7 saat ago

Bakan Koca onaylı randevu sisteminin ilk sonuçlarını açıkladı

Hasta, hekim ve hastanelere zamanı verimli kullanma imkanı sunan Onaylı Randevu Sistemi'ne dair detayları, Sağlık…

7 saat ago

This website uses cookies.