Kategoriler: Dünya

Biden’ın Gazze’de 3 aşamalı ateşkes planına G7 liderlerinden destek


31 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’deki çatışmaları sonlandırmak için üç aşamalı bir ateşkes planı açıkladı. G7 ülkeleri, liderler düzeyinde yaptıkları açıklamada, Biden’ın önerisine tam desteklerini ifade etti.


YAZI ARASI REKLAM ALANI

AA

ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta açıkladığı ateşkes önerisine, G7 grubunu oluşturan ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya’nın liderleri tam desteklerini bildirdi.

“Arkasında duracağız”

G7 Dönem Başkanı İtalya tarafından yayınlanan ortak bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“G7 liderleri olarak, Başkan Biden tarafından ortaya konulan Gazze’de acil bir ateşkesi, tüm rehinelerin serbest bırakılmasını, Gazze genelinde dağıtılacak insani yardımların sürekli şekilde artırılmasını ve de İsrail’in güvenlik çıkarları ile Gazze’deki sivillerin güvenliğinin temin edildiği, krizin kalıcı olarak sona erdirilmesini sağlayacak kapsamlı anlaşmayı tam olarak destekliyoruz ve arkasında duracağız.”

Bildiride, “Hamas’ı, İsrail’in ilerlemeye hazır olduğu bu anlaşmayı kabul etmeye çağırıyoruz ve Hamas üzerinde nüfuz sahibi olan ülkelerden de bunu yapmasına yardımcı olmaya davet ediyoruz.” denildi.

Biden’ın 3 aşamalı ateşkes önerisi

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Biden, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirmişti.

İlk aşamada, “İsrail güçlerinin Gazze’deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekileceğini” açıklayan Biden, aynı süreçte öncelikle yaşlıların ve kadınların bulunduğu esirlerin serbest bırakılmasının ve Gazze’ye insani yardımların artmasının öngörüldüğünü ifade etmişti.

Arap ülkelerinden arabuluculuk çabalarına destek

Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Katar ve Mısır, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırıların durdurulması konusundaki arabucululuk çabalarını desteklediklerini açıkladı.

Ürdün, BAE, Suudi Arabistan, Katar ve Mısır Dışişleri Bakanlarının katılımıyla düzenlenen çevrim içi toplantının ardından ortak açıklama yapıldı. Bakanlar, “kalıcı ateşkese, İsrailli esirlerin serbest bırakılmasına, Gazze Şeridi’ne yardımların yeterli şekilde girişine götürecek esir takası anlaşmasına varılması” amacıyla Mısır, Katar ve ABD tarafından yürütülen arabuluculuk çabalarına ilişkin gelişmeler ile ABD Başkanı Joe Biden’ın bunu sağlamak için açıkladığı öneriyi ele aldı.

G7 dışişleri bakanlarından Gazze için kalıcı ateşkes ve iki devletli çözüm çağrısı

Dışişleri Bakanları, arabulucuların bu çabalarına desteklerini teyit etti.

Bakanlar, maruz kalınan sıkıntıları sona erdirecek kalıcı bir ateşkes ve Gazze Şeridi’nin her yerine yeterli yardımın ulaşmasını temin eden bir anlaşmaya varmak amacıyla ABD Başkanı’nın önerisini ciddiyetle ve olumlu şekilde ele almanın önemini vurguladı.

Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulması ve saldırıların yol açtığı insani felaketin sona erdirilmesinin gerekliliğini ele alan Bakanlar, zorla yerinden edilenlerin kendi bölgelerine dönmesi ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Bakanların görüşmesinde ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına göre iki devletli çözümün belirli bir zaman cetveli ve bağlayıcı teminatlarla uygulanmasını kapsayan bir plan çerçevesinde Gazze Şeridi’nin yeniden inşa sürecinin başlatılmasının önemine dikkat çekildi.

Bölgede güvenlik ve barışa ulaşmanın yolunun “ilgili uluslararası meşruiyet kararlarına uygun şekilde güvenlik ve barış içinde yaşamak amacıyla 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletini kapsayan iki devletli çözümün uygulanması” olduğu ifade edildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)


Kaynak: ensonhaber.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

Melisa Aslı Pamuk ve Yusuf Yazıcı, Trabzon’a el öpmeye gitti

Milli futbolcu Yusuf Yazıcı, geçtiğimiz haftalarda dünyaevine girdiği Melisa Aslı Pamuk ile birlikte memleketi Trabzon'a…

1 saat ago

The insular relationships that protected Shohei Ohtani — until they didn’t

Someone always wanted something from Shohei Ohtani. An autographed baseball. A special meeting on the…

1 saat ago

Bu da oldu: Elon Musk ile Fortnite, işbirliği yaptı!

Tesla ve X (Twitter) sahibi ve dünyanın en zengin iş insanlarından Elon Musk, son dönemdeki…

6 saat ago

iPhone 16 Pro fiyatı ne kadar olacak?

iPhone 16 Pro’nın fiyatı hakkında söylentiler başladı. Birkaç ay sonra iPhone 16 modellerini piyasaya sürecek…

19 saat ago

Sahipsiz sokak hayvanları yasasından ‘ötanazi’ kelimesi çıkarıldı

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sahipsiz köpek kanunundan "ötanazi" kelimesi çıkarılacak, "Veterinerlik Hizmetleri Kanunu’nun…

24 saat ago

Aylin Cesur, İYİ Parti’den istifa etti! Sosyal medyadan duyurdu

Dönem Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti'den istifa ettiğini duyurdu. Aylin Cesur, yaptığı açıklamada İYİ…

24 saat ago

This website uses cookies.