Kategoriler: Teknoloji

BYD ‘nin Türkiye fabrika yatırımı, dünya basınında gündem oldu!


Çin’in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD ‘nin, Türkiye ‘de 1 milyar dolarlık yatırım yaparak bir fabrika açma planı, dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Bu büyük yatırım hamlesi, Avrupa ve ABD’de Çinli elektrikli araç üreticilerine uygulanan vergi baskılarıyla paralel olarak dikkat çekti.

BYD, Türkiye ‘de yıllık 150.000 araç üretim kapasitesine sahip bir fabrika kurma planlarını açıklamıştı biliyorsunuz ki. Yeni tesisin 2026 yılı sonuna kadar üretime başlaması ve yaklaşık 5.000 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Bu büyük yatırım, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BYD CEO’su Wang Chuanfu’nun katılımıyla düzenlenen bir etkinlikte duyurulmuştu.

BBC gibi büyük haber ajansları da bu yatırımı haberleştirdiler zira Çinli elektrikli araç üreticileri, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde artan vergilerle karşı karşıya. Geçen hafta, AB motor endüstrisini korumak amacıyla Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara ek vergi getirdi. Bu karar, BYD’ye Çin’den AB’ye ihraç edilen araçlar için %17,4 oranında ek tarife uygulanmasına yol açtı.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Türkiye, AB Gümrük Birliği’nin bir parçası olduğundan, ülkede üretilen araçlar AB’ye ihraç edildiğinde bu ek tarifelerden muaf tutulabiliyor. Hükümetimiz, Çin’den ithal edilen araçlara %40 ek tarife uygulayarak yerel otomobil üreticilerini desteklemek için de adımlar atmış durumda. Bu stratejik konum, BYD ‘nin Türkiye ‘yi bir fabrika / üretim merkezi olarak seçmesinde önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

BYD, son dönemde üretim tesislerini Çin dışında hızla genişletiyor. Geçtiğimiz yılın sonunda şirket AB üyesi Macaristan’da bir üretim tesisi kuracağını duyurdu. Bu, firmanın Avrupa’daki ilk binek otomobil fabrikası olacak ve binlerce iş yaratması bekleniyor. Ayrıca geçtiğimiz Perşembe günü BYD, Güneydoğu Asya’daki ilk fabrikasını Tayland’da açtı. Bu tesisin yıllık 150.000 araç kapasitesine sahip olması ve 10.000 kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

ABD-Japonya ortaklığı ile yeni nesil yarı iletken teknolojilerinde dev adım: US-JOINT konsorsiyumu

US-JOINT konsorsiyumu, ABD ve Japonya’nın önde gelen firmalarıyla yarı iletken teknolojilerinde çığır açmayı hedefliyor.

BYD’nin ABD’li yatırımcı Warren Buffett tarafından desteklenmesi, firmanın küresel çapta büyümesine katkıda bulunan önemli bir faktör. Şirket, Meksika’da da bir üretim tesisi kurmayı planladığını açıkladı.

Velhasıl BYD ’nin Türkiye ’de 1 milyar dolarlık yatırımla bir fabrika açma kararı, dünya basınında büyük yankı uyandırarak Türkiye’nin küresel yarı iletken ve elektrikli araç üretiminde önemli bir oyuncu olma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Yorumlarda düşüncelerinizi belirtirken aşağıdan konuyla ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz.

Shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

Melisa Aslı Pamuk ve Yusuf Yazıcı, Trabzon’a el öpmeye gitti

Milli futbolcu Yusuf Yazıcı, geçtiğimiz haftalarda dünyaevine girdiği Melisa Aslı Pamuk ile birlikte memleketi Trabzon'a…

1 saat ago

The insular relationships that protected Shohei Ohtani — until they didn’t

Someone always wanted something from Shohei Ohtani. An autographed baseball. A special meeting on the…

1 saat ago

Bu da oldu: Elon Musk ile Fortnite, işbirliği yaptı!

Tesla ve X (Twitter) sahibi ve dünyanın en zengin iş insanlarından Elon Musk, son dönemdeki…

6 saat ago

iPhone 16 Pro fiyatı ne kadar olacak?

iPhone 16 Pro’nın fiyatı hakkında söylentiler başladı. Birkaç ay sonra iPhone 16 modellerini piyasaya sürecek…

18 saat ago

Sahipsiz sokak hayvanları yasasından ‘ötanazi’ kelimesi çıkarıldı

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sahipsiz köpek kanunundan "ötanazi" kelimesi çıkarılacak, "Veterinerlik Hizmetleri Kanunu’nun…

23 saat ago

Aylin Cesur, İYİ Parti’den istifa etti! Sosyal medyadan duyurdu

Dönem Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti'den istifa ettiğini duyurdu. Aylin Cesur, yaptığı açıklamada İYİ…

24 saat ago

This website uses cookies.