Kategoriler: Politika

Erdoğan’dan deprem konutları açıklaması! Şanlıurfa’dan seslendi: ‘En kısa sürede teslim edeceğiz’


Erdoğan, Harran Üniversitesi Spor Salonu’nda düzenlenen Deprem Konutları Kura ve Teslim Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan duanın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile butona basarak kura çekimini başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yaptığı konuşmada, 6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümünde deprem bölgesini yeniden ziyaret ederek depremzedelerle dayanışmalarını güçlendirdiklerini, bu vesileyle inşası tamamlanan afet konutlarının kuralarını çektiklerini, hak sahipliği kesinleşenlere evlerini teslim ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak cumartesi günü Hatay’da 550 ve 200 yatak kapasiteli iki önemli sağlık tesisini hizmete açtıklarını ve 7 bin 725 deprem konutunun kura törenini gerçekleştirdiklerini anımsattı.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Pazar günü Gaziantep’in misafiri olduklarını, 1875 yatak kapasitesiyle bölgenin en büyük sağlık tesisi olan Gaziantep Şehir Hastanesinin resmi açılışını yaptıklarını anımsatan Erdoğan, daha sonra 10 bin 698 afet konutunun kura törenini icra ettiklerini belirtti.

Aynı gün Şahinbey Belediyesinin yaptırdığı Şahinbey Millet Camisi’nin açılışını yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, “Leyle-i Miraç’ta, izleme fırsatınız olduysa oradan naklen yayın yapıldı. Muhteşem bir eseri Şahinbey Belediyemiz meydana getirdi. Belediye başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. Böyle muazzam bir eseri kısa zamanda Şahinbey’e kazandırmış olması bizim iftihar vesilemiz.” diye konuştu.

“GÖZLERİMİZİ DEPREM BÖLGESİNDEN BİR AN OLSUN AYIRMIYORUZ”

Erdoğan, asrın felaketi olarak kayıtlara geçen büyük afetin 1. yıl dönümünde Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Kahramanmaraş’ta olduklarını dile getirdi.

Kahramanmaraş’ta da hem depremzedelerle kucaklaştıklarını, dertleştiklerini hem de yapımı tamamlanan 9 bin 289 konutun kurasını çekerek hak sahiplerine teslim ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Şanlıurfalılar ile kura sevincini yaşadıklarını, yarın da Adıyaman’da olacaklarını aktardı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne yaparsak yapalım gözlerimizi deprem bölgesinden bir an olsun ayırmıyoruz. Bölgede yürütülen çalışmalarla ilgili hemen her kabine toplantımızda bakanlarımızdan düzenli bilgiler alıyoruz. Bakanlarımıza gerekli talimatları vererek şehirlerimizin yeniden inşa ve ihya çalışmalarının sorunsuz bir şekilde yürütülmesini temin ediyoruz. 6 Şubat tarihinde yaşadığımız felaket gerçekten çok büyük olsa da şimdiye kadar süreci alnımızın akıyla bugünlere getirmeyi başardık. Zaman zaman ortaya çıkan sorunlar karşısında gereken tedbirleri alıyor, kördüğüm haline gelmeden sıkıntıların çözülmesini sağlıyoruz. Devlet, millet el ele vermek suretiyle, 53 binden fazla canımızı yitirdiğimiz asrın felaketinin üstesinden asrın birlikteliği ile geliyoruz.”

4 BİN KONUTUN YAPIMI DEVAM EDİYOR

Bugünkü kura ve anahtar teslim töreninin devletin depremin yol açtığı yaraları sarma iradesinin en somut tezahürü olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Bugünkü törenimizle Şanlıurfa’da 1208’i il ve ilçe merkezlerinde, 106’sı kırsalda olmak üzere toplam 1314 afet konutumuzun kurasını çekiyoruz. Deprem konutlarının hak sahibi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şanlıurfa’da yaklaşık 4 bin konutumuzun yapımı hızla devam ediyor. Bunları en kısa sürede tamamlayıp hak sahibi kardeşlerime peyderpey teslim edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa ile birlikte deprem bölgesindeki vatandaşların hiçbirine mahcup olmamak için canla başla çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Yaklaşık 22 yılı iktidarda olmak üzere 40 yıldır vatandaşların huzurunda olduklarını söyleyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugüne kadar, depremden sel felaketine, yangınlardan su baskınlarına, terör eylemlerinden sokak olaylarına, salgından bölgesel çatışmalara kadar çok farklı sınamalarla karşılaştık. Tüm bu imtihanları 85 milyon tam bir dayanışma içinde hareket ederek vermeyi başardık. Bir başka ülkenin veya milletin başına gelse o ülkeyi yerle yeksan edecek nice hadise, kriz Allah’a hamdolsun bizi yolumuzdan döndüremedi. Elbette bedel ödedik, yaralar aldık, sarsıldık ama ne kadar büyük olursa olsun hiçbir badirenin hedeflerimizle aramıza girmesine müsaade etmedik.”

Erdoğan ekonomide, sağlıkta, demokraside, terörle mücadelede tarihi nitelikli adımlar atarken vatandaşlara meydanlarda verdikleri sözleri de tek tek hayata geçirmeye gayret ettiklerini belirtti.

Özellikle afet yönetimi ve yaralarının sarılmasında ülkeyi çok farklı bir seviyeye taşıdıklarını vurgulayan Erdoğan, “Şehirlerin altyapı ve üstyapı eksiklerinin giderilmesinden, kentsel dönüşüm projeleriyle sağlıksız yapıların dönüştürülmesine pek çok adım attık. TOKİ vasıtasıyla vatandaşlarımızı güvenli konutlara kavuştururken, yatay mimari örneklerinin yaygınlaştırılmasına dikkat ettik. AFAD Başkanlığının kurulmasıyla afetlerle mücadelede kurumsal kapasitenin güçlendirilmesinden, hukuki düzenlemelere kadar çok geniş bir yelpazede, çok önemli reform, icraat ve programlara öncelik yaptık.” diye konuştu.

“BİR AN ÖNCE DERTLERE DERMAN OLABİLMEK İÇİN GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATTIK”

Son 21 yılda yaşanan tabii afetlerden sonra yaraları sarma noktasında ortaya koyulan gayretin en yakın şahidinin vatandaşlar olduğunu söyleyen Erdoğan, “Ne Van, Elazığ, Malatya, İzmir depremlerini yaşayan kardeşlerimize ne Kastamonu, Bartın, Giresun sellerini yaşayan insanlarımıza ne Antalya, Muğla yangınlarını yaşayan vatandaşlarımıza hasılı en zor anında devletine umut bağlayan kardeşlerimizin hiçbirisine bugüne kadar mahcup olmadık. Milletçe yüreğimizin yandığı tüm bu afetlerde birileri sadece şov peşinde, sadece siyasi istismar peşinde koşarken biz bir an önce dertlere derman olabilmek için gecemizi gündüzümüze kattık.” ifadelerini kullandı.

Toplamda 14 milyon insanı ve 11 şehirdeki 7 bin mahalle ve köyü etkileyen 6 Şubat depremlerinin şüphesiz son bir asırda maruz kalınan en büyük felaket olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, can kaybı olarak 53 binden fazla insanın toprağa verildiğini, Şanlıurfa’da da 200 vatandaşının depremlerde hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır dileyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şanlıurfa’da depremde 719 bina yıkıldı, acil yıkılacak ve yıkık 1437 bina enkazının tamamı temizlendi. Ağır hasarlı 8 bin 217 binadan 7 bin 321’inin enkazı kaldırıldı. Şanlıurfa’da 9 bin 799 konut, 651 iş yeri, 441 ahır olmak üzere toplam 10 bin 891 hak sahibi kardeşimiz bulunuyor. Depremden etkilenen ailelere şimdiye kadar geçici barınma kapsamında toplam 288 milyon lira tutarında kira yardımı yaptık. Şanlıurfa’da kurulan ve dağıtılan çadır sayısı yaklaşık 9 bindir. İlimizde 578 konteynerin olduğu 2 konteyner kent faaliyet gösteriyor. Kırsalda ise 20 bin 595 kişinin kaldığı 3 bin 470 konteyner mevcuttur. Yani Şanlıurfalı depremzedelerimizin ihtiyaçlarının karşılanması için ne yapılması gerekiyorsa bugüne kadar onu yapmaktan çekinmedik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde son 1 yılda yapılan çalışmaların anlatıldığı videonun da izletildiği törende, “Biz temeli atarken ne söz verdiysek onu yaptık.” dedi.

“TÜM DEPREMZEDE KARDEŞLERİMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Seçime, bölgede yaşanan krizlere rağmen bir yıl gibi kısa sürede tüm bu çalışmalara imza attıklarını söyleyen Erdoğan, “Kimi zaman elimizde olmayan sebeplerle ortaya çıkan eksiklikleri de hızla telafi etmenin çabası içinde olduk. İnşallah bundan sonra da sizin için tüm depremzede kardeşlerimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Deprem gibi hepimizi derinden sarsan ve yaralayan bir meseleyi günlük tartışmaların mezesi haline getirmek son derece yanlış bir tutumdur. İlk günden itibaren bizim deprem bölgesiyle ilgili tavrımız hep böyle oldu.” ifadelerini kullandı.

Hiçbir ayrım yapmadan deprem bölgesini yeniden hızlı ayağa kaldırmaya çalıştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Siyasi görüşüne, meşrebine, kökenine bakmaksızın depremzedelerimizin yaralarının sarılmasına odaklandık. Devletimizin imkanlarını harekete geçirerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermenin mücadelesini verdik. Sizler Şanlıurfa’da nasıl büyük bir fedakarlıkla ve samimiyetle çalıştığımızı çok iyi biliyorsunuz. Diğer illerimizde yaşayan kardeşlerimiz de gayretlerimizin şahididir. Çünkü biz meseleye, ‘nasıl siyasi kazanım elde ederim?’ zihniyetiyle değil ‘vatandaşımızın hayır duasını nasıl alırım?’ anlayışıyla yaklaşıyoruz.”

Fatih Sultan Mehmet’in “Hüner bir şehir bünyad etmektir; Reaya kalbin abad etmektir.” sözünü anımsatan Erdoğan, “Marifet ne koltuk, ne makam, ne mal ve mülktür. Atamız Sultan Fatih’in de buyurduğu üzere asıl marifet şehirleri, ülkeyi imar ve inşa etmek, halkın kalbini kazanmak, onları mutlu etmektir. Başkaları siyasi ikbal hesabı yapıyor olabilir ama biz Şanlıurfalı kardeşlerimizin şöyle içten söylediği, ‘Allah ondan razı olsun’ niyazını hiçbir dünyalığa değişmeyiz.” dedi.

Millete, 22 yılı iktidarda olmak üzere 40 yıl boyunca siyaset yoluyla hizmet etme imkanı bulduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Allah’a hamdolsun 81 vilayetimizin her bir ilçesinde, her bir mahallesinde ayak izimiz, eserimiz, dikili bir taşımız var. Afrika’dan Asya’ya, Filistin’den Türkistan’a gönül coğrafyamızdaki tüm mazlumların imdadına koştuk. Şimdi soruyorum sizlere bir siyasetçi için bundan daha büyük bir lütuf olur mu? Bir devlet adamı için bundan daha büyük bir paye, daha büyük bir şeref olur mu? Tabii ki olmaz. Dolayısıyla biz eskisi ve yenisiyle CHP genel başkanları gibi polemik yapma, laf üstüne laf koyma hevesinde değiliz. Bilakis biz iş yapmanın, hizmet etmenin, eser kazandırmanın Şanlıurfalı kardeşlerimizin sorunlarına çare bulmanın peşindeyiz. ‘Eşek ölür, kalır semeri. İnsan ölür, kalır eseri.’ Biz insanımızın yürek yangınını bir an önce söndürmenin derdindeyiz.

Sırf oy vermediler diye depremzedelerimize hakaret edenleri, gecenin bir yarısında kaldıkları misafirhanelerden kapı dışarı atanları, ufukta seçim sandığını görünce deprem bölgesini hatırlayanları yani deprem meselesinde bile yük almak yerine millete yük olmayı tercih edenleri tarihe ve maşeri vicdana havale ediyoruz. Vaktimizi ve enerjimizi bu kifayetsiz muhterislerle asla harcamayacağız. Bunların siyasi sahtekarlıklarla, bizim üzerimizden kendi koltuk kavgalarını, beceriksizliklerini ve iş bilmezliklerini örtmelerine alet olmayacağız. Biz işimize bakacağız, hedeflerimize kilitleneceğiz. Tüm gücümüzle deprem şehirlerimizi bir an önce ihya ve imar etmeye çalışacağız. Bugün burada olduğu gibi depremzedelerimizi en kısa sürede yeni, güvenli, huzurlu ve mutlu yuvalarına kavuşturmak için koşturacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kura çekimiyle yeni evlerine kavuşan vatandaşları bir kez daha tebrik ederek, “Önümüzdeki 31 Mart seçimlerinin tüm ilçeleriyle birlikte Şanlıurfa için de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
‘Eline sağlık’ paylaşımı yapmıştı! Gazeteci Fatih Altaylı hakkında istenen ceza belli oldu
Somali Cumhurbaşkanı’nın oğluna verilen cezanın gerekçeli kararı
Öğrenince mutlaka deneyeceksiniz! Google’a o kelimeleri yazınca…
Kaynak: mynet.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

İletişim Başkanlığı, İsrail Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı silahın “oyuncak” olduğunu ortaya çıkardı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), İsrail Savunma Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesabından, "El…

4 saat ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suriye ile yeni dönem mesajı: ‘Temenni ediyorum ki yakın bir zamanda somut adımları atarız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için gittiği ABD'nin başkenti Washington'dan…

5 saat ago

Jose Mourinho’nun istediği oldu! 3 futbolcu erken dönecek

Fenerbahçe teknik direktörü Jose Mourinho'nun EURO24'te oynayan oyuncuları için söylediği "Umarım erken gelirler" sözü gerçekleşti.…

5 saat ago

Mehmet Şimşek, Asya’daki ilk yatırımcı toplantısı için Singapur’a gitti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Asya'daki ilk yatırımcı toplantısı için Singapur'da iki gün boyunca…

5 saat ago

Rusya’da yolcu treni raydan çıktı: 50 yaralı

Rusya'ya bağlı Komi Cumhuriyeti'nde bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu 50 kişi yaralandı. Bu videoyu…

5 saat ago

U.S. women’s water polo, with an unlikely hype man, eyes Olympic history — and change for the sport

Flavor Flav realizes it’s an unexpected crossover.The rap icon once had only a vague awareness…

6 saat ago

This website uses cookies.