Kategoriler: Ekonomi

Japon para birimi yen, dolar karşısında eriyor


Japon para birimi yen, dolar karşısında 1986’dan beri en düşük seviyeye geriledi. Bu durum ülke ekonomisini olumsuz etkilerken en fazla ihracat yapmayan şirketlerin sarsıldığı görülüyor.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

AA

Japon yeni, yıl başından bu yana değer kaybetmeye devam ediyor. Japon yeni, yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 12’nin üzerinde geriledi.

Japonya ve ABD’deki getiri farkının yüzde 5’in üzerinde olması yen üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken Japon para birimi, dolar karşısında 1986’dan beri en düşük seviyesine geriledi.

Dolar/yen paritesi, şu sıralarda yüzde 0,4 artışla en son Aralık 1986’da görülen 160,39 seviyesine çıktı.

Döviz piyasasına müdahale olacak mı?

Dolar/yen paritesinin 160 seviyesini aşması, Japon yetkililerin döviz piyasasına müdahalesine ilişkin spekülasyonları da artırdı.

Japonya’da Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Maliye Bakan Yardımcısı Masato Kanda, Japon yenine gerekirse 24 saat destek için müdahale etmeye hazır olduklarını dile getirmişti.

“Kurdaki gelişmeler ulusal ekonomiyi olumsuz etkiliyor”

Kanda, kurdaki gelişmelerin ulusal ekonomiyi olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “Spekülatif sebeplerle kurda aşırı oynaklık olması durumunda gerekli müdahaleyi yapacağız.” değerlendirmesini yapmıştı.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ), dolar/yen paritesi Nisan 2024’te 160 seviyesinin üstüne geldiği zaman para birimini desteklemek için döviz piyasasına müdahalede bulunduğu iddia edilmişti.

Parite Haziran 1986’dan bu yana ilk kez 160’ın üzerine çık

Dolar/yen paritesi 29 Nisan’da 160,24 seviyesini test ederek Haziran 1986’dan bu yana ilk kez 160’ın üzerine çıkmıştı.

Rezerv satışı

Ülkenin para birimindeki hareketlerin Japon otoritelerini harekete geçirebileceği ifade edilirken analistler, 29 Nisan’da görülen 160,24 seviyesinin ardından yaklaşık 60 milyar dolarlık rezerv satışının yapılmış olabileceğini belirtiyor.

Döviz piyasasında özellikle ABD ve Japonya arasındaki yüksek faiz oranı farkı, yenin dolar başta olmak üzere diğer para birimleri karşısında önemli ölçüde değer kaybetmesine yol açıyor.

Japonya bu yıl faiz oranlarını sıfır ila yüzde 0,1 aralığına yükseltmiş olsa da ABD’de yüzde 5’ün üzerinde olan faiz oranları yatırımcıların dolar varlıklarına talebini artırıyor.

“Japon para birimi baskı altında”

Analistler, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ABD ve Japonya arasındaki getiri farkının altında yatan dinamikler değişmediği müddetçe, Japon para biriminin baskı altında kalacağını vurguladı.

“İhracat odaklı olmayan Japon şirketleri zorda”

Dolar karşısında bir süredir gerileyen Japon yeninin Japon ihracat şirketlerinin kârlarını destekleyerek birçok Japon şirketinin hisse fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına sebep olduğunu aktaran analistler, buna karşın ihracat odaklı olmayan Japon şirketlerini ise maliyetler konusunda zor duruma soktuğunu bildirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)


Kaynak: ensonhaber.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifi komisyonda kabul edildi

Sahipsiz hayvanlara yönelik düzenlemeler içeren Hayvanları Koruma Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Tarım,…

17 dakika ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kıbrıs’ta Yunan Bakana tepki: Akla ziyan açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümünde, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük…

22 dakika ago

Lugano’yu deplasmanda yenen Fenerbahçe avantajı kaptı

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme turu ilk maçında Lugano'yu 4-3 mağlup ederek rövanş öncesinde…

23 dakika ago

Faiz yüzde 50’de sabit kaldı

TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttu.…

24 dakika ago

Güneşin faydaları nelerdir, nasıl yararlanılır?

Güneşin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için dengeli bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Güneşe aşırı maruz…

33 dakika ago

Etiyopya’daki toprak kaymasında ölü sayısı 229’a yükseldi

Etiyopya'nın güneyinde meydana gelen toprak kaymasında yaşamını yitirenlerin sayısı 229'a yükseldi. AA & Ensonhaber Doğu…

36 dakika ago

This website uses cookies.