Kategoriler: Ekonomi

Kaçak su ürünleri avcılarına 2024’te 26,9 milyon lira ceza


Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yasa dışı avcılık faaliyetleriyle mücadele kapsamında 1 Ocak’tan bugüne kadar 79 bin denetim gerçekleştirildiğini belirterek kesilen ceza miktarını paylaştı.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

AA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması ve yasa dışı avcılıkla mücadele için Bakanlık olarak yoğun çalışmalar yürüttüklerine yönelik bir açıklama yaptı.

Yasa dışı su ürünleri avcılığının önlenmesine yönelik yıl boyu gerçekleştirdikleri rutin denetimlere ek olarak ülke genelinde çapraz ve eş zamanlı denetimler de yapıldığına dikkati çeken Yumaklı, denetimlerin sonucunu şöyle paylaştı:

Son bir haftada gerçekleştirilen denetim ve kesilen ceza

Türkiye genelinde son bir haftada 7 bin 535 denetim gerçekleştirildi ve bu denetimlerde kaçak avcılıktan elde edilen 23,5 ton su ürününe el konulurken, 89 kişi ve iş yerine para cezası uygulandı.

Yumaklı, denetimlerin denizler, iç sular, karaya çıkış noktaları, nakil güzergahları, balıkçı gemileri, balık halleri, balık unu-yağı fabrikaları ve perakende satış yerlerinde yapıldığını bildirdi.

Yılın tamamında 187 ton su ürününe el konuldu

Yılbaşından beri yapılan denetim faaliyetlerine ilişkin de bilgi veren Yumaklı, şu ifadeleri kullandı:

1 Ocak’tan bugüne kadar 79 bin denetim gerçekleştirdik, ekiplerimiz, kaçak avcılıkla elde edilen 187 ton su ürününe el koydu.

“26,9 milyon lira idari para cezası uygulandı”

Yasa dışı avcılık faaliyetinde bulunan ve bu ürünlerin satışını yapan 1.544 kişi ve iş yerine 26 milyon 992 bin 273 lira idari para cezası uygulandı.

“25 gemi ve 854 muhtelif av aracına el konuldu”

Yumaklı, avlanma ruhsatına sahip olmayan ve kurallara uygun avlanmayan 25 gemi ve 854 muhtelif av aracına el konulduğuna da işaret ederek şunları kaydetti:

Doğal kaynaklarımız sonsuz değil. Denizlerdeki ve iç sulardaki su ürünleri kaynaklarını ve ekosistemi hep birlikte korumalıyız. Balıkçılığın sürdürülebilirliği kapsamında denetimlerimiz av sezonunda olduğu gibi av yasağı dönemi boyunca da kararlılıkla devam edecek. Bu denetimlerde görev alan değerli arkadaşlarım başta olmak üzere paydaş kurumlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)


Kaynak: ensonhaber.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

iPhone 16 Pro fiyatı ne kadar olacak?

iPhone 16 Pro’nın fiyatı hakkında söylentiler başladı. Birkaç ay sonra iPhone 16 modellerini piyasaya sürecek…

10 saat ago

Sahipsiz sokak hayvanları yasasından ‘ötanazi’ kelimesi çıkarıldı

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sahipsiz köpek kanunundan "ötanazi" kelimesi çıkarılacak, "Veterinerlik Hizmetleri Kanunu’nun…

15 saat ago

Aylin Cesur, İYİ Parti’den istifa etti! Sosyal medyadan duyurdu

Dönem Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti'den istifa ettiğini duyurdu. Aylin Cesur, yaptığı açıklamada İYİ…

15 saat ago

Fenerbahçe, En-Nesyri’ye kavuşuyor: Resmi açıklama geldi

Sevilla, Fenerbahçe'nin transferde son aşamaya geldiği Youssef En-Nesyri'nin kulüpten ayrılışının kesinleştiği için idmana katılmadığını duyurdu.…

15 saat ago

Baharat sektöründen 113 milyon dolarlık ihracat

İnsanlığın lezzet tutkusu baharatlara ilgiyi artırıyor. Türk baharat sektörü lezzet arayışını fırsata çeviriyor. Türkiye’nin baharat…

15 saat ago

Sağlıkta dijital dönüşüm sayesinde bu krizi hasarsız atlattık

Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci, Türk sağlık sisteminin küresel çaptaki dijital krizi, sağlıkta…

15 saat ago

This website uses cookies.