Kategoriler: Politika

Kapıda kaldılar! Rektör istedi, Boğaziçi Üniversitesi’ne CHP’li vekiller alınmadı


Boğaziçi Üniversitesi’ne alınmayan CHP heyeti ile güvenlik arasında gerginlik yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş başkanlığındaki heyette CHP’li Okan Konuralp, Tahsin Ocaklı, Yüksel Taşkın, Tahsin Ocaklı ve Suat Özçağdaş ile EMEP’li milletvekili İskender Bayhan da vardı. Heyete daha sonra CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de dahil oldu.

İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, üniversiteye girişte engellenmeleri üzerine, ‘Kanunsuz uygulamaları görüşmek, öğrencilerle konuşmak, akademisyenlere destek için geldik. Biz Türkiye’deki cezaevindeki dışındaki her yere gireriz. Bu yoldan çekilin; siz milletvekillere müdahalede bulunacaksanız uyarıyorum sizi. Rektörün beni buraya sokmama yetkisi yok. Rektör benim denetimime tabi, milletvekiliyim ben.’ diyerek açıklamada bulundu.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Yaşananlara tepki gösteren ve Boğaziçi mezunu olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, “Ben milletvekili olarak denetim görevi için geliyorum buraya. Cezaevi dışındaki her kuruma girebiliriz. Daha dün ODTÜ’ye gittik orada neden bir şey olmadı? Orada başka burada başka olur mu? Rektör neden rahatsız oluyor?” diyerek yaşananları kabul etmediğini belirtti.

‘YAĞMUR DA YAĞSA DOLU DA YAĞSA HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ’

Özçağdaş daha sonra il başkanları ve vekillerle üniversitenin belli bir yerine kadar girebildiklerini ve sonra tekrar engellendiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:
‘Kapıdan geçen vekillerimiz oldu, bizi durdurmaya çalışan arkadaşların yasal bir sorun yaşamaması için onları bilgilendirdik. İstanbul Valisini, emniyetini uyardık.
Boğaziçi’nde şöyle bir durum var; içeri girdik, üniversitedeyiz. Yürüyoruz. Açıklama yapıp tekrar geri çıkacaktık. Şimdi bizi burada durdurdular. Bu ülkenin genç evlatları genç kadın polisleri var burada. Ben şimdi burada yürümüyorsam buradan Recep Tayyip Erdoğan’a İçişleri Bakanına, YÖK Başkanına, İstanbul Valisine şunu söylemek istiyorum.

Edebimizden yürümüyoruz, eğer bu kanunsuz işleriniz milletvekillerinin dokunulmazlıklarına rağmen engellemesi sürerse Boğaziçi Üniversitesi buna itiraz eden herkesin toplanma yeri olur. Kadın polislerimizi önümüze koymuşlar, bizden ne istiyorsunuz. Siz bu akılla devleti yönetemezsiniz, hiçbir şey yönetemezsiniz. Vekillerimiz burada, yağmur da yağsa dolu da yağsa hiçbir yere gitmiyoruz.’Bu içerik Evin Özbey tarafından yayına alınmıştır

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yer: Bodrum! Evini ateşe verdi, ortalığı savaş alanına çevirdi, jandarmayı görünce su kuyusuna atladı!
Kayseri’deki olaylarda iş yerinin camlarını kıranlar yakalandı
Sevgilisiyle birlikte balkondan düştü, 5 gün sonra hayatını kaybetti!
Kaynak: mynet.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

Sahipsiz sokak hayvanları yasasından ‘ötanazi’ kelimesi çıkarıldı

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sahipsiz köpek kanunundan "ötanazi" kelimesi çıkarılacak, "Veterinerlik Hizmetleri Kanunu’nun…

3 saat ago

Aylin Cesur, İYİ Parti’den istifa etti! Sosyal medyadan duyurdu

Dönem Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti'den istifa ettiğini duyurdu. Aylin Cesur, yaptığı açıklamada İYİ…

3 saat ago

Fenerbahçe, En-Nesyri’ye kavuşuyor: Resmi açıklama geldi

Sevilla, Fenerbahçe'nin transferde son aşamaya geldiği Youssef En-Nesyri'nin kulüpten ayrılışının kesinleştiği için idmana katılmadığını duyurdu.…

3 saat ago

Baharat sektöründen 113 milyon dolarlık ihracat

İnsanlığın lezzet tutkusu baharatlara ilgiyi artırıyor. Türk baharat sektörü lezzet arayışını fırsata çeviriyor. Türkiye’nin baharat…

3 saat ago

Sağlıkta dijital dönüşüm sayesinde bu krizi hasarsız atlattık

Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci, Türk sağlık sisteminin küresel çaptaki dijital krizi, sağlıkta…

4 saat ago

En az 55 kişi hayatını kaybetti

Etiyopya'da meydana gelen toprak kaymasında en az 55 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. İHA Doğu Afrika…

4 saat ago

This website uses cookies.