Kategoriler: Teknoloji

Kredi kartı boyutunda akıllı telefonlar geliyor!


Akıllı telefonlar günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve teknoloji sürekli olarak bu cihazları daha küçük, daha hızlı ve daha verimli hale getirmeyi amaç edinmiş. Belki şu an gerçek dışı gibi görünebilir ancak, son dönemde yapılan bir keşif, akıllı telefonlardaki bu küçülme trendini kredi kartı boyutlarına taşıyacak gibi görünüyor. Peki, bu nasıl mümkün olacak?

Peki nedir bu fononlar? Fononlar, maddede yüksek frekanslı titreşimleri taşıyan parçacıklar olarak tanımlanıyor. Arizona Üniversitesi Wyant Optik Bilimler Koleji ve Sandia Ulusal Laboratuvarları’nın yaptığı çalışmalar, akıllı telefonların kredi kartı boyutuna kadar küçülebileceğini gösteriyor. Bu yeni teknolojinin kalbinde fononları manipüle etme yeteneği var.

Bu keşif, fononları kontrol altına alarak cihazların boyutlarını önemli ölçüde küçültmeyi ve aynı zamanda enerji verimliliğini artırmayı mümkün hale getirebilecek. Fononların bu şekilde kontrol edilmesi, daha önce sadece lazerlerle ışık üzerinde yapılabilecek manipülasyonların, ses dalgaları üzerinde de gerçekleştirilmesine zemin hazırlayacak.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

2024’te en çok satan akıllı telefonlar açıklandı! Zirve kimin?

2024’ün ilk çeyreğinde en çok satan akıllı telefonlar belli oldu. İşte yılın en çok ilgi gören akıllı telefon modelleri.

Yeni geliştirilen sentetik malzemeler, mevcut akıllı telefonlar için kullanılan ve cihazın içinde büyük yer kaplayan filtrelerin yerini alabilecek. Bu filtreler, telefonunuzun radyo dalgalarını ses dalgalarına ve tersi yönde çevirmesini sağlayan, ancak aynı zamanda telefonun hacmini artıran parçalar oluyor. Geliştirilen “giant phononic nonlinearities (dev fononik anti lineer)” ile ses dalgaları çok daha hassas bir şekilde kontrol edilebilecek ve bu sayede telefon içindeki bu büyük parçaların yerini alabilecek. Bu sayede kredi kartı boyutunda akıllı telefonlar görebileceğiz.

Bu teknoloji, akıllı telefonların kredi kartı kadar ince ve hafif olmasının yanında, daha az enerji tüketerek daha uzun süre kullanılmasını sağlayacak. Bu teknoloji sadece mobil cihazları değil, aynı zamanda tıbbi sensörler ve ultra-verimli kablosuz ağlar gibi diğer teknolojileri de dönüştürebilecek. Örneğin, daha küçük ve daha hassas tıbbi sensörler, sağlık hizmetlerini daha erişilebilir ve etkili bir hale getirebilecek.

Ayrıca, bu yeni malzemelerle hazırlanmış ultra-verimli kablosuz ağlar, kendi kendine yönetilen araçların daha güvenli ve etkili bir şekilde iletişim kurmasını da sağlayabilecek. Fononik malzemelerle yapılan bu devrim, akıllı telefonları ve diğer pek çok teknolojiyi nasıl küçültebileceği konusunda teknoloji dünyasında heyecan yarattı.

Küçük boyutlar ve yüksek performans, geleceğin elektronik cihazlarında yeni bir norm olabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın saat 16.00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde MHP lideri Devlet Bahçeli…

3 saat ago

Son dakika| Dağıstan'daki terör saldırıları sonrası Erdoğan'dan Putin'e 'taziye' telefonu!

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon…

3 saat ago

Kocaelispor, Yunus Emre Gedik ile anlaştı

1. Lig takımlarından Kocaelispor, sol bek Yunus Emre Gedik'i renklerine bağladı. AA & Ensonhaber Kocaelispor'un…

3 saat ago

Banka hesabının kullandırılmasının tehlikeleri

Banka hesabı başkasına kullandırıldığında bir dolandırıcılık olayına aracılık yapıldıysa, konu ağır cezaya intikal ediyor ve…

3 saat ago

Her gün 1 avuç yiyin, vücuda antikor ürettirin…

Antikorlar, vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından üretilen ve çeşitli enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmasını destekleyen protein molekülleridir.…

3 saat ago

Eski İsviçre Konfederasyonu Başkanı Berset, Avrupa Konseyi’nin yeni genel sekreteri oldu

Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine eski İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset seçildi. AA & Ensonhaber Avrupa…

3 saat ago

This website uses cookies.