Kategoriler: Teknoloji

Samsung çip üretmek için atık su kullanacak!


Son yıllarda yarı iletken sektöründe önemli bir ilerleme kaydedildi. Bu bağlamda teknolojinin hemen her noktasına devrim niteliğinde yeniliklerin önü açıldı. Öte yandan Samsung ise küresel çip kıtlığına rağmen yarı iletken talebinin artması doğrultusunda önemli bir atım atmaya hazırlanıyor. İşte ayrıntılar…

Bilindiği üzere yarı iletken sektörü, çip üretimi sırasında binlerce galon (1 galon yaklaşık 3.7 litre) ultra saf suya ihtiyaç duyar. Ultra saf su ise temel hidrojen ve oksijen molekülleri dışında her türlü safsızlık, ince partiküller ve mikroorganizmalar dahil, tamamen arındırılmış bir su türüdür. Bu özel su formu, çip üretim sürecinin temel bir gereksinimi.

Koreli Samsung ise yarı iletken sektöründe yaşanan zorluklara ve çip kıtlığı sırasında artan talebi karşılayabilmek için üretim kapasitesini genişletme planları yapıyor. Bu, şirketin üretim amacıyla kullandığı su miktarının iki katından fazla artacağı anlamına geliyor.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Orta segmente yapay zeka! Samsung Exynos 1480 özellikleri belli oldu

Samsung’un yeni mobil işlemcisi ile ilgili beklenen açıklama yapıldı. İşte Samsung Exynos 1480 özellikleri…

Samsung, yarı iletken üretim süreçlerindeki büyük su ihtiyacını karşılamak amacıyla atık suyu yeniden kullanmayı planlıyor. Buna göre teknoloji devi, günlük olarak 400 milyon litre (yaklaşık 105.668 milyon galon) atık suyu, Güney Kore’nin Hwaseong şehrinde bulunan tesisinde endüstriyel kullanım için uygun hale getirecek şekilde arıtmayı hedefliyor.

Yarı iletken için kullanılan suyun saflığı oldukça önemli. Öyle ki üretilen çipin kalitesi için en ufak safsızlıklar bile büyük etkiye sahip. Samsung’un planladığı gibi atık sudan elde edilen su, hassas yarı iletken üretim sürecine potansiyel olarak zarar verebilecek her türlü kontaminasyondan tamamen arındırılmak üzere tasarlanmış çok aşamalı filtreleme ve arıtma işlemlerinden geçirilecek.

Tatlı suyun kullanımını –ultra saf su üretmek için tatlı su gerekir– azaltmayı hedefleyen Samsung, bu hamlesi ile sürdürülebilir üretim konusunda önemli adım atıyor. Buna göre diğer şirketler de Koreli teknoloji devine benzer uygulamaya geçebilir. Bunu hep birlikte göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

A Japanese Village Wants Tourists to Come for Heat, Soot and Steel

This past October, I found myself in Yoshida Village standing before a tatara, a giant…

3 saat ago

4 yıl pil sağlığı garantili vivo V30 inceleme

Vivo, büyük bir lansmanla yeni V30 serisini piyasaya sürdü. V30 ve V30 Pro modelleri ile…

6 saat ago

Inside the Late-Night Parties Where Hawaii Politicians Raked In Money

Mr. Yonamine — who has a certain renown because his uncle Wally Yonamine was a…

7 saat ago

Continental Conti Eco Gen 5 serisi tanıtıldı! Yakıt tüketimi düşüyor

Continental yük taşımacılığı endüstrisi için tasarladığı yeni nesil Conti Eco Gen 5 lastik serisini duyurdu.…

18 saat ago

Dışişleri Bakanlığı’ndan Lübnan’a seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'daki Türk vatandaşlarının tedbirli olmaları ve zorunlu olmadıkça ülke içinde seyahat etmemeleri konusunda…

21 saat ago

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten ‘kabine değişikliği’ sorusuna yanıt: Cumhurbaşkanımız uygun gördüğünde bir tasarrufta bulunur

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep…

21 saat ago

This website uses cookies.