Kategoriler: Gündem

Sezgin Tanrıkulu anız yangınıyla ilgili DEDAŞ’ı işaret etti


11 kişinin hayatını kaybettiği anız yangınlarıyla ilgili açıklama yapan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, savcılığın soruşturma başlattığını faciada olağan şüphelinin DEDAŞ olduğunu söyledi.


YAZI ARASI REKLAM ALANI

ANKA

Diyarbakır ve Mardin’de çıkan anız yangınlarında 11 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Başsavcılığı, yangınla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

Olayı takip eden CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yangın felaketinde yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu.

“Olağan şüpheli DEDAŞ’tır”

Sezgin Tanrıkulu, “Bu tip yangınlarla ilgili olağan şüpheliler vardır; bunlardan biri DEDAŞ’tır. Elektrik iletim hatlarının bakım, onarım yeterli bakım, onarım ve altyapı çalışması yürütülmediği için özellikle bu mevsimlerde yangınlar enerji hatlarından kaynaklanıyor” dedi.

Deliler mi karartılıyor

Bölgede yaşayan köylüler de yangının ardından DEDAŞ ekiplerinin yangının çıktığı iddia edilen direk üzerinde çalışma yapmasını delil karartma olarak yorumladı.

DEDAŞ iddiaları kabul etmese de bölgede yaşayan insanlar yangınların yenilenmeyen elektrik hatları nedeniyle çıktığını savunuyor.

Sağlık Bakanı son durumu açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anız yangınıyla ilgili yaptığı son açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam meydana gelen yangın sebebi ile 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yangından etkilendi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan bu yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 5 hasta yoğun bakımda, 4’ü entübe durumda. Şanlıurfa’da 1 hasta entübe olarak tedavi görüyor. Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6.

Yangınlar sebebi ile olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 Ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirilmiştir.

Bilindiği gibi, yangınlar ilgili birimlerce söndürülmüş olup, soğutma çalışmaları devam ediyor.

Olayı gördüğünü söyleyen bir köylü ise yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Anızla alakası yok. Yangın elektrik tellerinden çıktı. Biz yıllardır onarım istiyoruz ama yapmıyorlar. Teller koptu düştü sonra köy yanmaya başladı. Biz defalarca DEDAŞ’a dilekçe verdik ama bir şey yapmadılar.

Öte yandan yangınla ilgili Diyarbakır Barosu da açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu, yangınla ilgili sorumluluğunu yerine getirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

DEDAŞ’tan açıklama

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun iddialarına ilişkin DEDAŞ’tan açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Diyarbakır ve Mardin’de gerçekleşen yangının, elektrik dağıtım hatlarımızdan kaynaklı olmadığını belirtmemize rağmen bazı iletişim organları ve bölgede kendini bilir kişi olarak konumlandıran çevrelerce manipülatif açıklamalara devam edildiğini gözlemlemekteyiz.

Bu açıklamalar bölgeye yönelik iyileştirme faaliyetlerimizi negatif yönde etkilerken, elektrik hatlarında çalışmalar yapan ekip arkadaşlarımızı da çoğu kez zor durumda bırakmıştır. 

Şirket olarak bu mesnetsiz açıklamalar karşısında duruşumuzu koruduğumuzu belirtir, yasal haklarımızı kullanacağımızı beyan ederiz.

Yangın neticesinde hayatını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz.


Kaynak: ensonhaber.com

editor

Paylaş
Tarafından Yayınlandı
editor

Yakın Zamanda Gönderilenler

Sahipsiz sokak hayvanları yasasından ‘ötanazi’ kelimesi çıkarıldı

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sahipsiz köpek kanunundan "ötanazi" kelimesi çıkarılacak, "Veterinerlik Hizmetleri Kanunu’nun…

4 saat ago

Aylin Cesur, İYİ Parti’den istifa etti! Sosyal medyadan duyurdu

Dönem Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti'den istifa ettiğini duyurdu. Aylin Cesur, yaptığı açıklamada İYİ…

5 saat ago

Fenerbahçe, En-Nesyri’ye kavuşuyor: Resmi açıklama geldi

Sevilla, Fenerbahçe'nin transferde son aşamaya geldiği Youssef En-Nesyri'nin kulüpten ayrılışının kesinleştiği için idmana katılmadığını duyurdu.…

5 saat ago

Baharat sektöründen 113 milyon dolarlık ihracat

İnsanlığın lezzet tutkusu baharatlara ilgiyi artırıyor. Türk baharat sektörü lezzet arayışını fırsata çeviriyor. Türkiye’nin baharat…

5 saat ago

Sağlıkta dijital dönüşüm sayesinde bu krizi hasarsız atlattık

Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci, Türk sağlık sisteminin küresel çaptaki dijital krizi, sağlıkta…

5 saat ago

En az 55 kişi hayatını kaybetti

Etiyopya'da meydana gelen toprak kaymasında en az 55 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. İHA Doğu Afrika…

5 saat ago

This website uses cookies.